FESTIWAL SZTUKI
arteterapia (terapia przez twórczość, przy użyciu sztuk plastycznych)
• Czas trwania: 5 dni (4-dniowe warsztaty, wystawa plastyczna)
• Główne założenia:
Festiwal zostanie zrealizowany w formie warsztatów rehabilitacyjnych, których celem będzie terapia uczestników za pomocą artykułów i narzędzi malarskich. Podczas warsztatów każdy z uczestników wybierze materiał i sposób wykonania danego dzieła. Osoby poddanearteterapii będą tworzyć obrazy i obiekty, w celu ich eksploracji oraz dzielenia się znaczeniami, które mogą być z nichodczytane np. ukazanie swoich uczuć, stanów emocjonalnych i tego co chciałyby osiągnąć w swoim życiu. Taki sposób spędzania czasu z bliskimi i nowopoznanymi osobami, przyczyni się do integracji grupy polsko-niemieckiej, rozwinięcia u tych osób umiejętności współdziałania i współpracy, wiary we własne siły i możliwości.
• Zadania uczestników:
Podczas Festiwalu plastycznego zostaną wykonane przez uczestników z Polski i Saksonii prace z dowolnie wybranych materiałów. Zwieńczeniem festiwalu będzie wernisaż z oprawą artystyczną oraz wystawa dla szerokiego grona odbiorców.
· Liczba uczestników:
40 osób
(20 polskich i 20 niemieckich uczestników)
· Okres realizacji:
Luty-Marzec 2012
· Uczestnicy:
Osoby niepełnosprawne, dzieci i młodzież z rodzin wielodzietnych, dysfunkcyjnych i Domu Dziecka, osoby starsze.
FESTIWAL TEATRU
teatroterapia (terapia przez sztuki teatralne)
• Czas trwania: 5 dni (4-dniowe warsztaty, spektakl teatralny)
• Główne założenia: Występ teatralny będzie narzędziem, dzięki któremu uczestnicy ukażą swoje emocje i problemy z jakimi się spotykają na co dzień. Warsztaty składać się będą z ćwiczeń, które pozwalają odzyskać i wzmocnić pewność siebie, uczą partnerstwa, odpowiedzialności i tolerancji. Dzięki temu społeczność pogranicza będzie mogła zapoznać się z trudnościami jakie w swoim życiu napotykają po obu stronach granicy.
• Zadanie uczestników: Zadaniem uczestników z Polski i Niemiec będzie wspólne przygotowanie podczas warsztatów spektaklu teatralnego z wykorzystaniem takich form jak drama, psychodrama i pantomima.
• Liczba uczestników:
40 osób
(20 polskich i 20 niemieckich uczestników)
• Okres realizacji:
Maj 2012
• Uczestnicy:
Osoby niepełnosprawne, dzieci i młodzież z rodzin wielodzietnych, dysfunkcyjnych i Domu Dziecka, osoby starsze.
FESTIWAL ARTYSTYCZNY DZIECI I MŁODZIEŻY SPECJALNEJ TROSKI
muzykoterapia (terapia przez muzykę)
• Czas trwania:5 dni (4-dniowe warsztaty, Koncert Galowy)
• Główne założenie Festiwalu:
Festiwal będzie miał charakter imprezy integracyjno-artystycznej, której celem będzie promocja uzdolnień muzycznych dzieci i młodzieży specjalnej troski oraz poszerzenie i pogłębienie współpracy transgranicznej. W festiwalu wezmą udział osoby z terenu pogranicza, które uzyskają specjalistyczną pomoc w rozwoju swoich zainteresowań.
• Zadania uczestników: podczas warsztatów uczestnicy ćwiczyć będą emisję głosu, dykcję oraz technikę śpiewania. Współtworzyć też będą interpretację swoich piosenek, które wykonają z orkiestrą w koncercie galowym na zakończenie festiwalu.
· Liczba uczestników:
40 osób
(20 polskich i 20 niemieckich uczestników)
· Okres realizacji:
Czerwiec-Lipiec 2012
· Uczestnicy:
Osoby niepełnosprawne, dzieci i młodzież z rodzin wielodzietnych, dysfunkcyjnych i Domów Dziecka.